Arıza ÇözümTRANSPALET ZOR HAREKET EDİYOR YA DA YÜRÜMÜYOR

TRANSPALET KALDIRMIYOR


Transpalet tekerleklerinde bulunan rulmanlar kontrol edilir. Eğer rulmanlar dağılmışsa ama tekerlekler deforme olmamışsa yani kırık dökük değilse rulman değişimi ile kurtulunabilir. Tekerlekler deforme olmuş ise tekerleği komple değiştirmek akıllıca olacaktır.


İndirme kolunun üstündeki zincirin ucundaki civatanın indirme pedalına bağlı civatası gevşetilir. Sorun devam ediyorza zincir tamamen serbest bırakılır ve kontrol edilir. Eğer sorun hala devam ediyorsa bize danışabilirsiniz.


TRANSPALET YAN KALDIRIYOR
TRANSPALETİN YAĞI EKSİLDİ


Transpaletlerin yan kaldırması bir şase problemi olup kullanıcı müdahalesi (örneğin oksijenle ısıtıp vurularak doğrultma) ve benzeri işlemlerin katiyen yapılmaması gerekir. Aksi halde düşük bütçeyle kurtarılabilecek transpaletler için daha büyük hasarlar oluşabilir.


Transpaletinize kesinlikle direksiyon veya fren hidroliği koymamanız gerekir. Transpaletlerde 37 ya da 46 numara hidrolik yağı kullanılır. Kapalı sistem çalışan bu mekanizma eğer yağ kaçırmışsa mutlaka keçe grubunda bir sıkıntı vardır ve servis görmesi gerekir.


TRANSPALET İNDİRMİYOR
TRANSPALETİN TEKERLEKLERİ ÇOK SES ÇIKARIYOR


İndirme kolundaki zincirin ucundaki civatanın indirme pedalına bağlı olup olmadığı kontrol edilir. Bağlı ise somun biraz daha sıkılarak indirme tahrikini daha tesirli hale getirmesi sağlanır. Bir diğer indirmeme sebebi şase sıkışması olabilir. Pompa boştayken hareket etmiyorsa servis görmesi gerekir. Bunlar haricinde piston yamulmuş olabilir. Piston değişimi ile sorun giderilebilir. Yamulmanın sebebi transpalet maksimum seviyedeyken üzerine vinç vb. ile birden yük bindirmek olabilir.


Transpaletinizde muhtemelen kemik denilen beyaz tekerleklerden var. Kırmızı poliüretan tekerlekle ölçüsüne uygun ve sertlikte değiştirirseniz ses yüksek oranda ortadan kalkacaktır. Fakat unutulmamalıdır ki bu sesi tamamiyle yok etmek imkansızdır.